13.02.2018
213
Yazı Boyutu: A- A+
DEVRİM KÖK’TEN ATV’YE SERT TEPKİ
“NAMUSUYLA RIZKINI KAZANAN ÇİFTÇİMİZİN EMEĞİNİ SİZE YEDİRMEM!”


ATV’nin hiçbir resmi veriye dayanmadan üreticiler hakkında yaptığı yanlış ve kasıtlı haberleri TBMM’ye taşıyan Kök, "Çiftçimiz sahipsiz değildir, algı operasyonlarıyla üreticilerin zarar etmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Kök, son günlerde özel bir televizyon kanalı olan ATV tarafından üreticilerin ürettiği ürünlerde halk sağlığına zararlı ilaçlar kullanıldığı, bu ilaçların sebze ve meyvelerde kalıntı bıraktığı, “ yemeğimize zehir koyuyorlar”, “fırsatçılar sağlığı tehdit ediyor”,” meyve-sebzede ölümcül tuzaklar” ifadeleri kullanılarak üreticilerin halkın sağlığıyla oynadığı şeklindeki haberlerin kasıtlı ve bilimsel dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.

Bu konu ile ilgili olarak özellikle Antalya’dan çok sayıda üreticiden tepki geldiğini belirten Kök, Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’ya soru önergesi vererek göreve davet etti.

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök’ün TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Devrim KÖK
Antalya Milletvekili

Son günlerde özel bir televizyon kanalı olan ATV tarafından üreticilerin ürettiği ürünlerde sağlığa aykırı ilaçlar kullanıldığı, bu ilaçların sebze ve meyvelerde kalıntı bıraktığı ifade edildiği gibi “ yemeğimize zehir koyuyorlar”, “fırsatçılar sağlığı tehdit ediyor”,” meyve-sebzede ölümcül tuzaklar” ifadeleri kullanılarak üreticilerin halkın sağlığıyla oynadığı şeklindeki haberi basında ve kamuoyunda yer almıştır,

Buna Göre;

1- Haberde yer aldığı üzere özellikle Antalya’da üretilen ürünlerde hormon, rezidü, veya sağlığa aykırı herhangi bir kimyasal kullanıldığı hakkında Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı olarak yapılan herhangi bir tespit var mıdır? Var ise hangi tarihlerde yapılmıştır? Sonuçları nelerdir?

2- Haberde yer aldığı üzere üretilen ürünlerde bahse konu olan ürünler sağlığa aykırı bir şekilde üretilmiş ise bakanlık olarak neden herhangi bir işlem yapılmamıştır? Yapılmış ise kamuoyuna neden açıklanmamıştır?

3- ’’Yemeğimize zehir katıyorlar”, “fırsatçılar sağlığı tehdit ediyor” ,”meyve-sebzede ölümcül tuzaklar” ifadeleri tüccarların talebi azaltması nedeni ile üreticinin değil aracıların ve tüccarların kar elde etmesinin sağlanmak istenilmesinin nedeni nedir?

4- Bu algı nedeniyle tüccarların dolaylı olarak “halkı mal almayı azaltmaya yönlendirmesi”, talebin azalması edeniyle buradaki mal alımı yaptıkları yere; "mal çekmiyor" diyerek ürün fiyatının düşürülmesi nedeniyle üreticiden ürünün maliyetinin altında aşağı fiyattan almaya çalışmasını önlemek, çiftçinin zarar etmesini engellemek için bakanlık olarak yaptığınız işlemler var mıdır? Var ise nelerdir?

5- Bu algılarla üreticilerin ürettikleri ürünlerin değerinin düşürülmesine, halkın pazar ve marketlerden alışveriş yapmaması algısının yaratılmasının nedeni nedir?

6- Üretimlerin Bombus arıları (bombus terrestris) ve bu arılarla döllenme-tozlaşma yoluyla yapılmasına rağmen ATV kanalı ürünlerde hormon kullanıldığını nasıl ve hangi ölçümlerle tespit etmiş ve kamuoyuna açıklama yapmıştır?

7- Özellikle kendi kendine döllenebilen, meyve oluşturan ve Partonakarpik bir bitki olan salatalıkta sağlığa zararlı kimyasal madde kullanıldığı tespiti nasıl yapılmıştır?

8- Sebze ve meyvelerde “ağır metal” bulunduğu nasıl tespit edilir? Haberde yer alan “ağır metal sorunu” ile ilgili olarak bakanlığınızın herhangi bir tespiti, ölçümü var mıdır? Var ise bu üreticiler hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Ağır metal tespiti yapılmamış ise ATV kanalının bu açıklamaları ile ilgili bir işlem yapacak mısınız?

9- Eylül ayında dikilen bir salkımdan daha yeni hasat alınmasına rağmen hibrit olan ve özellikle çapraz döllenme yoluyla elde edilen sebzelere kimyasal enjekte edilip, akşam dikilip sabah hasat yapılması mümkün müdür? Değil ise ilgili kanalın halkı yanlış yönlendirilmesinin nedeni nedir?

10- Türkiye’de tarım ilacı satma yetkisi olan eczane var mıdır? Var ise sayısı nedir? Bu eczanelerde sağlığa zararlı tarım ilaçları satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bakanlık olarak bu eczaneler hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

11- Bakanlık olarak ATV kanalı hakkında halkı yanlış yönlendirmesi, üreticileri zor durumda bırakarak zarar etmesine yol açması nedeniyle herhangi bir işlem yapacak mısınız?

CHPnet

SİTELERİ